Thierry Baudet ging naar Paraguay om te netwerken, niet voor de wappies

Hoog bezoek in Paraguay. FvD-partijvoorzitter Thierry Baudet kwam langs, geflankeerd door medebestuurder Joris van den Oetelaar en Tweede Kamerlid Peter van Duijvenvoorde. Ze kwamen naar Encarnación en Hohenau, twee steden in het zuiden van het land. In die tweede stad werd een barbecue georganiseerd waar zo’n zeventig Nederlanders verschenen. Zoals bekend is Paraguay tegenwoordig in trek bij emigrerende Nederlanders uit de wappie-hoek.
In een app-groep schrijft een van de betrokkenen dat Baudet en de zijnen meerdere Nederlanders hebben gesproken die heel bewust uit de lage landen zijn vertrokken. De FvD’ers zouden verrast zijn geweest over de omvang die de Nederlandse gemeenschap in Paraguay inmiddels heeft. Toch is er slecht nieuws voor de wappies die denken dat Baudet speciaal voor hen was gekomen. Dat was beslist niet het geval: er was een conferentie van het Patriots Network.
Op de uiterst rechtse flank bestond lange tijd nauwelijks internationale samenwerking, maar dat is de laatste jaren veranderd. Uiterst rechtse partijen weten elkaar met name in het Europees Parlement meer dan ooit te vinden. Er zijn stabiele fracties ontstaan die ook daadwerkelijk invloed hebben, onder meer op het terrein van migratie. Baudet denkt inmiddels een stapje verder: een wereldwijd netwerk van partijen, die regelmatig op allerlei plekken samenkomen.
Zuid-Amerika en Europa
Op 17 april was een conferentie in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay. Baudet was een van de sprekers en werd er benoemd tot bestuurslid van het netwerk. De basis lijkt op het eerste gezicht in Zuid-Amerika te liggen: andere sprekers waren parlementariërs uit Argentinië, Bolivia, Chili, Colombia, Honduras, Panama en Paraguay. Baudet was ongeveer de enige Europese gast, samen met Filip Dewinter, een van de bekendste gezichten van het Vlaams Belang.
Patriots Network is echter geen uitsluitend Zuid-Amerikaans gezelschap. Deze zaterdag was er weer een conferentie in Parijs. De belangrijkste gast was de Britse activist en influencer Tommy Robinson. Ook Alice Cordier kwam langs, een van de belangrijkste gezichten van de Franse anti-feministische beweging Némésis, die strijdt tegen migratie. Ook dit keer was Filip Dewinter er. Robinson liet weten dat Dewinter hem had gevraagd te komen spreken. Baudet zat in de zaal en schudde Robinson de hand.
Wie waren er verder in Parijs? Antonio Tanger Correa is lid van het Europees Parlement voor de Portugese uiterst rechtse partij Chega. Fernand Kartheiser is Europarlementariër voor Luxemburg voor de conservatieve en eurosceptische Alternativ Demokratesch Reformpartei. Anna Nguyen zit voor de AfD in het regionale parlement van Hessen, Clement Shopov is parlementariër voor het extreemrechtse Revival in Bulgarije en Josef Nerusil voor het soortgelijke SPD in Tsjechië.
Pro-Rusland
Uiterst rechts werkt in Europa steeds meer samen, maar bestaat tegelijk uit verschillende politieke Europese families, die eigen fracties in het Europees Parlement hebben. Vlaams Belang en Chega zitten in Patriots for Europe (PfE), de fractie waar ook de PVV in zit. Deze naam is verwarrend, maar dit is dus niet dezelfde organisatie als Patriots Network. PfE verbindt niet alle Europese partijen op de uiterste rechterflank. Er zijn ook partijen die bij een nog rechtsere fractie zitten: Europe of Sovereign Nations (ESN).
ESN bestaat onder andere uit de AfD, het Bulgaarse Revival en het Tsjechische SPD. Forum is ook aangehaakt al heeft men geen Europarlementariërs. ESN is van alle Europese fracties het meest kritisch over steun aan Oekraïne en sancties tegen Rusland. Die positie kennen we van Forum en AfD. Revival ging in 2024 in Rusland op bezoek, Europarlementariër Kartheiser deed dat ook en werd daarom uit de concurrerende ECR-fractie gegooid en de coördinator van Patriots Network in het Verenigd Koninkrijk heeft ook al connecties.
Samenwerking op uiterst rechts is vaak een hachelijke zaak. In het Europees Parlement is het weliswaar staande praktijk, maar het heeft decennia geduurd voordat deze tot stand kwam. Er zijn verschillende politieke groepen gebleven die maar deels met elkaar door een deur kunnen. Dit maakt Patriots Network wel interessant: hier zien we parlementariërs uit verschillende bloedgroepen terug: de ene duidelijk pro-Russischer (ESN) dan de andere (PfE).
In een vrijblijvende setting maakt dat niets uit. Zolang het uitsluitend om het bouwen van netwerken gaat is er weinig conflictpotentieel en zijn bijeenkomsten – ook bij geringe media-aandacht – al snel een succes. Nieuwe conferenties in Rome en Roemenië zijn alweer aangekondigd. De grote vraag is natuurlijk: welk nut heeft dit netwerk precies voor de deelnemers? Dat blijft nog even afwachten.
Beeld: sprekers van de conferentie van Patriots Network in Asuncion.
Waardeer dit artikel!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage: dat kan!
Zo help je onafhankelijke journalistiek in stand houden.