Bij nader inzien heeft de oud-senator van Forum geen probleem met antisemitisme

Forum voor Democratie doet in meer dan honderd plaatsen mee aan de gemeenteverkiezingen en dus is het moeilijk een beeld te krijgen wie zich allemaal namens de partij hebben gekandideerd. Met 104 kandidatenlijsten zou het zomaar kunnen dat de nummer twee van de nieuwe FvD-gemeente Wassenaar aan je aandacht ontsnapt: Bob van Pareren. Toch is juist zijn naam veelzeggend: Forum kandideert tegenwoordig ook mensen die eerder bij de partij wegliepen.
U kent Bob van Pareren waarschijnlijk niet en dat is helemaal niet vreemd. Hij werd politiek actief in 2019, toen hij werd verkozen als Statenlid in Zuid-Holland. Een paar maanden later werd hij ook senator. Veel lol had hij niet van zijn Forum-affiliatie: nog geen twee jaar later stapte hij over naar JA21, nadat bij de FvD-jongerenorganisatie antisemitische appjes rond bleken te gaan waar politiek leider Thierry Baudet niets aan wilde doen.
Van Pareren was toen heel eventjes belangrijk. De JA21-fractie droeg kortstondig zijn naam. In 2023 leek zijn politieke carrière voorbij: JA21 werd weliswaar herkozen, maar Van Pareren was in de Eerste Kamer slechts lijstduwer en stond niet meer op de kandidatenlijst voor de provincie. Hij werd weggepromoveerd naar waterschap Rijnland, waar hij voortaan zitting mocht nemen in het algemeen bestuur. Het was een vrij duidelijke poging om hem op een zijspoor te zetten.
Meer omzwervingen
Toen was er crisis en splitsten her en der mensen zich van JA21 af. Van Pareren vertrok naar BBB. Niemand weet precies hoe het vervolgens ging, maar we weten wel dat hij inmiddels weer zelfstandig in het waterschapsbestuur zit onder de ietwat bevreemdende naam WaterSamen. Nu is hij weer terug bij Forum. Een prominente plek kreeg hij niet: als de partij in Wassenaar evenveel stemmen haalt als bij de Tweede Kamerverkiezingen (595), haalt FvD slechts één zetel en valt de nummer twee buiten de boot.
Met zoveel partijen past Van Pareren eigenlijk het beste bij Joost Eerdmans, maar bij JA21 is hij dus alweer een tijdje weg. Waarom vertrok hij destijds eigenlijk bij FvD als hij daar nu weer terug is? Het was kiezen: antisemitisme goedpraten of conclusies trekken. Van Pareren stond aan de juiste kant van de streep, maar nu hij is teruggekeerd bij Baudet vraag je je af hoe kwaad en verontwaardigd hij echt was. Hij trok vooral de deur achter zich dicht omdat anderen dat ook deden.
Op Van Pareren lette destijds niemand, want net als nu wist u niet dat hij bestond. Niemand vroeg hem naar zijn bezwaren, motieven en geweten. Eigenlijk is de hele aanname dat hij vertrok vanwege het antisemitisme-schandaal achteraf een verzinsel van iedereen die het van een afstandje observeerde: we weten niet waarom hij dat deed. Niemand nam de moeite het hem te vragen. Nu hij terug is bij Forum weten we één ding wel: het was niet omdat hij last had van geschonden principes of een slecht geweten.
Een nog slechter FvD
De partij waar Van Pareren zich nu weer bij aansluit, is erger dan die hij verliet. De man die prominent in de JFvD-appjes voorkwam, is nu Forum-kandidaat in Den Haag. Meerdere bestuurders van JFvD zijn lijsttrekker. De voorzitter van de rechts-extreme Groot Nederlandse Studenten Vereniging staat in Nijmegen op de tweede plaats en in Nieuwegein wordt die plek ingenomen door iemand die eerder bij de NVU zat. Voorpost is ook gesignaleerd.
Zo rollen politici als Van Pareren die jarenlang baantjes innemen zonder dat iemand ze kent, zonder dat ze zich ooit hoeven te verantwoorden, zonder dat ze ooit een journalist met een draaiende camera tegenkomen die hen vraagt waar ze in hemelsnaam mee bezig zijn. Ze kunnen gewoon van de ene naar de andere partij hoppen, simpelweg omdat het in hun persoonlijke netwerk beter uitkomt, niet omdat ze echt morele of politieke grenzen wilden trekken.
Zo komen alle belangen samen. Het is voor Forum een enorme operatie om in 104 gemeenten mee te doen en overal een handvol kandidaten te hebben. Iedereen is welkom, de grootste extremisten ook. Naast ideologie overheerst pragmatisme. Zo is ook Van Pareren voor de partij ideaal: weliswaar maakte hij in 2020 ‘een misstap’ door te vertrekken, maar de Wassenaarse lijst moet ook gevuld. Dat hij na de verkiezingen waarschijnlijk weer vertrekt, maakt Baudet niet eens uit.
Wat zullen ze bij JA21 en BBB blij zijn dat hij weg is.
Beeld: website FvD Wassenaar (bewerkt).
Waardeer dit artikel!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage: dat kan!
Zo help je onafhankelijke journalistiek in stand houden.