AfD is een stuk extremer dan de PVV, het verzet ertegen ook

In een park in Frankfurt hangt een plattegrond. Er is een poster overheen geplakt: AfD-Jugend stoppen! Jetzt is Zeit für Antifaschismus! Mach mit bei widersetzen. We moeten het verzet in tegen het fascisme en worden daarom opgeroepen op 29 november, deze zaterdag, naar Giessen te komen. De kans is groot dat u deze stad in Hessen niet kent: er wonen ongeveer 90.000 mensen, ongeveer evenveel als in Hilversum. Een onbeduidende plaats, wat zou daar nou te doen zijn?
Alternative für Deutschland (AfD) – de belangrijkste Duitse partij op extreemrechts – heeft Giessen uitgekozen om een nieuwe jongerenorganisatie op te richten. Eigenlijk had de AfD er al jaren eentje, maar deze was zo extreem dat de partij zich genoodzaakt voelde deze op te doeken. Junge Alternative werd in maart van dit jaar ten grave gedragen. Nu komt er een nieuwe organisatie voor in de plaats met de naam Generation Deutschland. Er is al een voorman en hij houdt geen afstand tot extreemrechts.
Daar zullen ze blij mee zijn in Giessen. Er worden tientallen demonstraties verwacht, zegt de mevrouw van het door mij geboekte hotel. Ze belt met slecht nieuws: het aantal demonstranten is zo immens dat het hotel bij nader inzien vrijdag tot en met zondag gesloten is en alle reserveringen geannuleerd. De autoriteiten verwachten aanzienlijke verstoringen van de openbare orde, inclusief ernstige verkeershinder, wegafsluitingen en blokkades. Er zijn aanwijzingen voor gewelddadige confrontaties.
Verschil met Nederland
Interessant aan Duitse politiek is het contrast met de onze. In Nederland kunnen we ons dit soort mensenmassa’s tegen extreemrechts niet of nauwelijks voorstellen, in Duitsland zijn ze traditie. Ik denk terug aan de Bondsdagverkiezingen van eerder dit jaar. Met Kemal Rijken was ik in Neu-Isenburg, een weinig inspirerende voorstad van Frankfurt, waar de AfD een campagnebijeenkomst hield in een verouderd zalencomplex. Ook hier: volop demonstranten en verkeersopstoppingen.
Voor het complex stonden duizenden mensen leuzen te scanderen. Het was volstrekt onduidelijk hoe wij bij de bijeenkomst naar binnen konden. Na een omweg via de achteruitgang van het naastgelegen winkelcentrum, ons door twee veiligheidsringen wurmend, kwamen we uiteindelijk in een door de politie met hand en tand verdedigde theaterzaal. AfD-leider Alice Weidel zou daar haar opwachting maken. Dat deed ze, maar veel later dan gepland, want ook zij had moeite het gebouw binnen te komen.
Deze zaterdag worden dit soort taferelen verwacht in Giessen, maar dan vermoedelijk een stuk erger. In Duitsland is alles heftiger dan bij ons: AfD is extremer dan de PVV, het verzet ertegen ook. Antifa stelt in Nederland betrekkelijk weinig voor, in Duitsland komen er tienduizenden mensen op demonstraties af die al snel uit de hand lopen. Vrijwel niemand is voorstander van dat laatste, maar de totale lauwheid over extreemrechts bij ons is dan weer het andere uiterste.
Beeld: poster in een park in Frankfurt, 21 november 2025. Foto: Chris Aalberts.
Waardeer dit artikel!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage: dat kan!
Zo help je onafhankelijke journalistiek in stand houden.