Een nieuwe loot aan de stam van de nationale complotzuil

Het is vrijdagavond in het Stadstheater in Arnhem: tijd voor de voorstelling Door de bank genomen: tien jaar later van De Verleiders. Deze theatervoorstelling gaat over de digitale euro. Toen Tinkebell en ik een podcast opnamen over deze nieuwe digitale munt, kwamen we in contact met George van Houts, een van de makers. We kregen vrijkaarten.
Het ligt voor de hand te denken dat deze voorstelling nauwelijks publiek trekt, anders zijn alle kaarten immers uitverkocht. Dat blijkt een misvatting: in de zaal passen zevenhonderd mensen en er is vrijwel geen stoel leeg. We blijken ons te begeven in een wereld die we niet kennen. Een aanzienlijk deel van de aanwezigen is hier voor de tweede keer. De avond is een vervolg op een eerder theaterstuk.
Die voorstelling – tien jaar geleden – ging over het scheppen van geld door commerciële banken en het alternatief van een publieke bank die niet gokt met het geld van spaarders. Klinkt niet gek. Er zijn tienduizenden mensen naartoe geweest. De voorstelling heeft ook aandacht opgeleverd in de Tweede Kamer. Er kwam een burgerinitiatief met de titel Ons Geld.
Reden voor aandacht
In dit vervolg gaat het over de digitale euro: een publieke digitale munt. Een belangrijke eigenschap ervan is dat deze programmeerbaar is en dat overheden zo hun greep op burgers kunnen vergroten. Met de digitale euro wordt momenteel alleen geëxperimenteerd, dus alle informatie erover is speculatief, maar dat de munt programmeerbaar zal zijn is zeker. Er is dus reden er aandacht aan te besteden.
Maar is deze voorstelling de aandacht die nodig is? Sommige makers nemen publiekelijk zacht gezegd soms controversiële standpunten in, waardoor op voorhand twijfels ontstaan over hun betrouwbaarheid. Tijdens de voorstelling valt op dat een deel van de informatie zonder meer klopt, maar dat soms stellingen zo snel op het publiek worden afgevuurd dat controle onmogelijk is. Een flinke portie overdrijving doet de rest.
Waar doet dit aan denken? Het debat over de digitale euro wordt vooral gevoerd in de wereld van FvD, Café Weltschmerz en Blckbx. Daar doet men dit min of meer op dezelfde manier: men snijdt regelmatig terecht een thema aan, maar zodanig dat dit het debat niet verder brengt. Je kunt inmiddels bijna van een mini-complotzuil spreken. Niet zo gek dat het echte debat over de digitale euro niet van de grond komt.
In Hoe het allemaal misging praten Tinkebell en ik over de Verleiders.
De podcast Hoe het allemaal misging is te beluisteren via alle reguliere podcast-platformen waaronder Apple, Google en Spotify. Beeld: kaartje van De Verleiders. Foto: Chris Aalberts.
Waardeer dit artikel!
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage: dat kan!
Zo help je onafhankelijke journalistiek in stand houden.